miedzyludzmi.pl

GDAŃSK-GDYNIA-SOPOT - sprawozdanie

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU DWUDNIOWEJ WYCIECZKI DO TRÓJMIASTA W TERMINIE 21-22.09.2019 R.

Raz do roku organizowana jest dwudniowa wycieczka dla członków i podopiecznych Stowarzyszenia „Między Ludźmi”.

Celem wycieczek krajoznawczych jest zdobywanie przez naszych podopiecznych, szczególnie dzieci, wiedzy o danym regionie, kształtowanie naukowego poglądu na świat oraz zaszczepianie pasji podróżowania. Ponadto podopieczni utrwalają zdrowe formy spędzania wolnego czasu oraz budują prawidłowe i bezpieczne relacje z drugim człowiekiem.

W dniach 21-22.09.2019 r. odbyła się dwudniowa wycieczka do Trójmiasta, podczas której zwiedziliśmy Gdańsk, Gdynię i Sopot.

W wycieczce uczestniczyli podopieczni Stowarzyszenia: wychowankowie domu dziecka, dzieci z rodzin o mniejszych kompetencjach opiekuńczo - wychowawczych oraz osoby z doświadczeniem przewlekłej choroby psychicznej.

Opiekę specjalistyczną prowadzili:

 • Psycholog Sylwia Janiszewska
 • Psycholog Agnieszka Brejnakowska
 • Psycholog, socjoterapeuta Kamila Wojtasik - Żyża

Nadzór i opieka medyczna: lek. med. psychiatra Joanna Kaźmierczak-Pawlik

Nadzór merytoryczny: pedagog resocjalizacyjny, profilaktyk uzależnień Anna Chałubińska

Cele oddziaływań socjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych:

 • Dla osób z doświadczeniem przewlekłej choroby psychicznej wzmacnianie prawidłowego funkcjonowania poznawczego i społecznego oraz wzrost zaufania do własnych kompetencji życiowych.
 • Integracja dzieci z różnych środowisk wychowawczych, modelowanie prawidłowych zachowań społecznych oraz utrwalanie konstruktywnych form spędzania czasu wolnego.

Program wycieczki wyglądał następująco:

Program wycieczki do Trójmiasta został przygotowany wspólnie z Panią przewodnik, która towarzyszyła nam przez dwa dni podróży. Głównym celem edukacyjnym było poznanie historii i zobaczenie najważniejszych obiektów zabytkowych jednego z najstarszych polskich miast Gdańska oraz dużo młodszej Gdyni i Sopotu.

Dzień pierwszy

Naszą podróż po Gdańsku rozpoczęliśmy od spotkania na placu Obrońców Poczty Polskiej, gdzie znajduje się Muzeum Poczty Polskiej. Tutaj dowiedzieliśmy się o jednym z pierwszych wydarzeń historycznych, które zapoczątkowało wybuch II Wojny Światowej. Następnie z Panią przewodnik dotarliśmy do historycznego centrum miasta, które stanowi Brama Wyżynna otwierająca Drogę Królewską prowadzącą ulicami Długą i Długim Targiem, aż do Bramy Zielonej. Spacerując Długim Targiem zwanym "Sercem Gdańska", mogliśmy podziwiać jeden z symboli miasta - Fontannę Neptuna - z królującym od 1633 roku królem mórz i oceanów. Przy każdym zabytku Pani przewodnik zapoznała nas z jego historią dodając ciekawostkę. Po przejściu przez Zieloną Bramę dotarliśmy do Długiego Pobrzeża nadwodnego deptaku ciągnącego się wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Motławy. Dominującym akcentem jego panoramy jest sylwetka Żurawia najstarszego zachowanego dźwigu portowego w Europie. Następnie przechodząc przez gotycką Bramę Mariacką dotarliśmy na jedną z najbardziej malowniczych uliczek w Europie - ulicę Mariacką – na której można kupić pamiątkowy bursztyn.

Ostatnim punktem wycieczki, który był dużą atrakcją nie tylko dla dzieci, ale też dorosłych, był rejs statkiem pirackim "Czarna Perła" na półwysep Gdański – Westerplatte. Był to istotny punkt historyczny naszej wycieczki, aby przypomnieć w 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej o miejscu, w którym polscy żołnierzy bohatersko bronili wolności naszego kraju. Późnym popołudniem dotarliśmy do miejsca naszego zakwaterowania schroniska szkolnego , gdzie po zjedzeniu smacznej obiadokolacji odpoczywaliśmy w pokojach i regenerowaliśmy siły na drugi dzień wycieczki.

Dzień drugi

Dzień drugi rozpoczęliśmy zwiedzaniem miejscowości uzdrowiskowej Sopot. Spacerując ulicą Bohaterów Monte Casino (potocznie zwanej Monciakiem) i słuchając jej historii, dotarliśmy do najdłuższego drewnianego molo w Europie. Jednak bezkonkurencyjną atrakcją był spacer po plaży i zamoczenie stóp w morskiej wodzie. Stąd także podziwialiśmy Zatokę Gdańską oraz słynny Grand Hotel.

Następnie pojechaliśmy do Gdyni, w której zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od wizyty na Skwerze Kościuszki, najbardziej znanym placu w mieście. Kolejnym punktem programu było podziwianie cumującego przy nabrzeżu zabytkowego okrętu wojennego ORP Błyskawica oraz zwiedzanie statku-muzeum znajdującego się na najsłynniejszym polskim żaglowcu Dar Pomorza. Pani przewodnik oprowadzając nas po wnętrzu żaglowca przybliżyła nam obowiązujące na nim kiedyś zasady dotyczące szkolenia młodych marynarzy oraz ich codzienne życie na statku. Zanim udaliśmy się na zasłużony obiad, mieliśmy jeszcze chwilę wolnego czasu, aby zakupić drobne pamiątki.

Dzięki uprzejmości i gościnności właścicieli restauracji Browar Port Gdynia zostaliśmy zaproszeni na smaczny obiad.

Ostatnim punktem wycieczki była Oliwa, dzielnica Gdańska, w której znajduje się Archikatedra Oliwska opactwa cystersów z XII w. położona w bezpośrednim sąsiedztwie słynnego Parku Oliwskiego. Uwieńczeniem naszej podróży był koncert organowy, który mieliśmy przyjemność posłuchać w Archikatedrze i którego długo jeszcze nie zapomnimy.

Podczas drogi powrotnej do domów integrowaliśmy się poprzez wspólne śpiewanie piosenek, oglądanie filmów i wszyscy wzięliśmy udział w quizie o Trójmieście:)

W wycieczce udział wzięło 15 podopiecznych Stowarzyszenia: 9 osób dorosłych i 6 dzieci.

Koszt wycieczki dla jednej osoby wyglądał następująco:

 1. Transport 100 zł
 2. Ubezpieczenie NNW 5 zł
 3. Nocleg 45 zł
 4. Przewodnik 25 zł
 5. Bilety wstępu 15 zł
 6. Wyżywienie 70 z
 7. Rejs statkiem 45 zł

Razem: 305 zł

Całkowity koszt wycieczki dla 15 podopiecznych Stowarzyszenia " Między Ludźmi" wyniósł 4 575 zł.

Wszystkim osobom oraz instytucjom, które przyczyniły się do zorganizowania wycieczki serdecznie dziękujemy!

Prezes Zarządu
Kamila Wojtasik-Żyża

Twoja pomoc ma ogromne znaczenie dla:

 • dzieci z rodzin dysfunkcyjnych,
 • dzieci z autyzmem,
 • dzieci z niepełnosprawnością umysłową,
 • dzieci z niepełnosprawnością ruchową,
 • dzieci ze sprzężonymi niepełnosprawnościami

a także dorosłych

 • chorych, ubogich, wykluczonych ze społeczeństwa.

KRS: 0000224133

Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP

Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Zjawiskom Patologii Społecznej MIĘDZY LUDŹMI

NIP 521-333-59-80
KRS 0000224133
 00-792 Warszawa
ul. Olszewska 7/9/11

 

Bank: PKO BP S.A.
Nr konta: 61 1020 1013 0000 0002 0132 6537


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Robiąc coś dla innych

 otrzymujemy bardzo wiele w zamian.


Chcemy dać naszym podopiecznym jak najwięcej normalności.

Loading ...

Polityka RODO i plików cookie.